Wakacje w czasie COVID-19

W 2020 roku Europę nawiedziła pandemia koronawirusa. O ile sam koronawirus pojawił się w grudniu 2019 roku w Chinach (miasto Wuhan), to nawet WHO nie przewidziało, że wirus zaatakuje cały świat. W Polsce stan epidemii został wprowadzony w marcu 2020 roku – stan ten obowiązuje do dziś. Epidemia dosłownie wywróciła świat do góry nogami – wiele branż, które świetnie prosperowały, stanęło na granicy bankructwa z powodu obostrzeń. Zamknięta była między innymi turystyka – ludzie nie mogli swobodnie podróżować, hotele miały zakaz przyjmowania gości, a wyprawy za granicę łączyły się z obowiązkiem przechodzenia kwarantanny. Turystyka funkcjonowała w miarę normalnie na egzotycznych wyspach, ale na pokrycie kosztów wyjazdu było stać w zasadzie tylko ludzi znanych i majętnych. Wymuszony epidemią zastój w turystyce wykreował nowy trend: Polacy zaczęli kupować dom y i działki poza miastem. Jednakże dla osób aktywnych, przyzwyczajonych częstym podróżowaniem po świecie, obostrzenia w turystyce generowały ogromny stres.

Czy wakacje 2021 będą normalne?

Wszystko zależy od tego jak zachowa się nie tylko choroba zakaźna, ale i rządy z nią walczące. Drugi rok pandemii pokazuje, że w okresie letnim znacząco spada ilość osób zakażonych, co daje szansę na normalne spędzenie wakacji w kraju lub za granicą. Polskie wakacje zaczęły się już w maju, gdzie prawdziwe tłumy ruszyły do popularnych kurortów w górach i nad morzem. Nie ma w tym nic dziwnego, że każdy chce jechać na wakacje i odpocząć od bardzo trudnej sytuacji epidemiologicznej. Przy planowaniu wakacji zagranicznych powinno się dostosować do wymogów sanitarno – epidemiologicznych, które obowiązują w kraju docelowym. To zaoszczędzi przykrych doświadczeń typu nałożona kwarantanna lub bardzo drogie testy na wykrycie COVID-19. Innym problemem jest to, że wakacje 2021 raczej nie będą należały do najtańszych. O ile pobyt w hotelu czy w pensjonacie nie musi kosztować fortuny, to drobne przyjemności “na mieście” mogą zaskakiwać wysokością rachunków.

Jak zwiedzać bezpiecznie?

W czasach COVID-19 nie da się całkowicie uniknąć ryzyka związanego z zakażeniem, ale można stosować zasady typu dystans społeczny. Oczywiście w popularnych miejscach może to być bardzo trudne, zwłaszcza jeśli zwiedza się obiekt typu muzeum. Można zdecydować się też na zwiedzanie zabytków znajdujących się “pod gołym niebem” typu góra nemrut – samo wejście na górę wydaje się być wyzwaniem dla wielu osób, ale poznanie tego miejsca jest warte każdego wysiłku.