- Izolatory ceramiczne i ceramika techniczna: rewolucja w wysokotemperaturowych zastosowaniach
- Sieczki dla koni – dlaczego warto wprowadzić je do diety Twojego konia?
- Personalizacja opakowań z nadrukiem: Jak wyróżnić swój produkt?
- Odkryj klucz do nauki języków z Matfel.pl - słowniki polsko-norweskie i polsko-czeskie
- Wpływ polityki handlowej na ceny surowców na giełdzie
Przegrzanie organizmu – co robić?
Udar słoneczny objawy i przyczyna
Przyczyną udaru słonecznego jest przegrzanie organizmu. Jego najbardziej charakterystyczne objawy to niepokój, przegrzana skóra, osłabienie. W takich przypadkach należy przenieść się do zacienionego miejsca, uzupełnić wodę w organizmie, zastosować okłady. Warto również, w przypadku posiadania takiej możliwości, skorzystać z chłodnego prysznica. Jeśli pojawi się podwyższona temperatura, wymioty albo dojdzie do omdlenia, konieczna jest pomoc ratowników medycznych i lekarzy.
Udar słoneczny leczenie
W przypadku zauważenia objawów udaru, szybkie działanie jest niezbędne. Dzięki temu można uratować nie tylko życie, ale również zdrowie. W ekstremalnych przypadkach może dojść do zapadnięcia w śpiączkę, a nawet do śmierci. Jeśli czujesz się bardzo słabo, masz gorączkę, poproś kogoś o pomoc lub wezwanie specjalistów. Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu odczuwa podobne objawy, bezzwłocznie zadzwoń pod numer 112 albo 999. W takich przypadkach liczy się każda minuta.
Jeśli sam odczuwasz objawy przegrzania organizmu, przenieś się w miejsce z dostępem do cienia, napij się wody i zastosuj chłodny okład. Niezbędne może okazać się również wykonanie telefonu na numer alarmowy 999 albo 112. Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu ma objawy udaru, przenieś osobę w chłodne miejsce, w przypadku zaistnienia takiej możliwości także zastosuj chłodny okład. Jeśli osoba jest w stanie spożywać płyny, podaj jej coś do picia. O koniecznych krokach powiadomi Cię osoba, która odbiera połączenia alarmowe. Szybkie działanie daje szansę na to, iż osoba doznająca udaru uniknie śpiączki, a w niektórych przypadkach nawet śmieci.
Odpowiednie przygotowanie
Przed wyjściem na dwór w czasie letnich temperatur, należy pamiętać o:
• Stosowaniu kremu z filtrem i jego reaplikacji co kilka godzin,
• Nawodnieniu organizmu,
• Osłanianie głowy, skóry oraz karku,
• Unikaniu największej aktywności słońca.
Obserwuj otoczenie, być może ktoś potrzebuje Twojej pomocy. Warto pamiętać o tym, iż na przegrzanie organizmu najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, a także ludzie otyli.
Podsumowanie
Udar słoneczny może przytrafić się każdemu. Ze słońcem nie ma żartów, należy więc stosować środki bezpieczeństwa, takie jak nawodnienie organizmu, przebywanie w zacienionych miejscach, używanie kremu z filtrem, osłanianie głowy, karku i skóry. W przypadku odczuwania objawów, takich jak niepokój, zawroty i bóle głowy, osłabienie, należy podjąć szybkie kroki. Polegają one na udaniu się w cień, uzupełnieniu płynów i ochłodzeniu się dzięki okładom albo chłodnemu prysznicowi. W przypadku niepokojących objawów, takich jak omdlenie, wymioty czy podwyższona temperatura, należy bezzwłocznie zadzwonić pod numer 999 albo 112.