Płodność i niepłodność mężczyzny – jak to działa?

Płodność mężczyzn uzależniona jest od wielu czynników — zaczynając od ogólnego stanu zdrowia organizmu, przez odpowiednią równowagę hormonalną a na stanie układu nerwowego kończąc. Jeżeli lepiej rozumiemy jak, funkcjonuje nasze ciało oraz jakie czynniki wpływają na zdolność do produkowania zdrowego nasienia, będziemy mogli łatwiej i szybciej dostrzec ewentualne problemy, a wtedy o ile będzie taka potrzeba — podjąć odpowiednie kroki leczenia.

Płodność męska

O płodności mówi się stosunkowo niewiele w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Temat podejmuje się zwykle, kiedy pojawiają się jakiekolwiek problemy z zajściem w ciążę. Ogólnie rzecz biorąc, zakładamy, że każdy człowiek jest płodny do momentu, kiedy pomimo regularnego współżycia bez antykoncepcji, przez długi okres nie dochodzi do zapłodnienia.
Gdzie szukać pomocy i jak sobie radzić z problemem niepłodności u mężczyzn?

Niepłodność męska jak z nią walczyć

Przygotowania do ciąży najczęściej koncentrują się na kobiecie, ponieważ to jej ciało jest obciążone ciążą zakończoną po 9 miesiącach porodem. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to przygotowanie się do ciąży polega przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników, które niekorzystnie wpływają na jakość nasienia mężczyzny.
– Używki; papierosy, alkohol, narkotyki, kofeina.
– Otyłość.
– Leki.
– Niezdrowa dieta.
– Brak lub niedostateczna ilość aktywności fizycznej.
– Praca w wysokiej temperaturze.
– Niektóre pestycydy z powietrza i żywności.
– Brak snu, odpoczynku oraz nadmierny stres.
– Nadmierne promieniowanie radioaktywne.
– Substancje potencjalnie niekorzystnie wpływające na męskie nasienie: benzen, ołów, rtęć.

Mężczyźni o wiele bardziej niż kobiety wstydzą się rozmawiać o swoich problemach, szczególnie tych związanych z tematyką urologiczną i seksualna. Może to prowadzić do bagatelizowania wielu dolegliwości i nieleczenia ich przez długi czas.
Najbardziej niepokojące objawy, które, nie powinny być ignorowane od samego początku to:
– Zaburzenia erekcji,
– Nagły spadek możliwości seksualnych,
– Brak ochoty na seks,
– Małe jądra,
– Bóle jąder,
– Zmniejszenie objętości ejakulatu,
– Inna barwa i konsystencja ejakulatu,
– Ból w trakcie stosunku,
– Bóle podczas oddawania moczu,
– Ból prostaty,
– Zniekształcenie moszny,
Decydując się na ciążę, obydwoje parterów, zarówno kobieta, jak i mężczyzna staja przed dużym wyzwaniem. Wraz z wiekiem możliwości prokreacyjne maleją, należy przeanalizować swój dotychczasowy tryb życia każdego z nich i postarać się zmienić lub całkowicie wyeliminować wszystkie potencjalne przeszkody i zagrożenia.