- Izolatory ceramiczne i ceramika techniczna: rewolucja w wysokotemperaturowych zastosowaniach
- Sieczki dla koni – dlaczego warto wprowadzić je do diety Twojego konia?
- Personalizacja opakowań z nadrukiem: Jak wyróżnić swój produkt?
- Odkryj klucz do nauki języków z Matfel.pl - słowniki polsko-norweskie i polsko-czeskie
- Wpływ polityki handlowej na ceny surowców na giełdzie
Drób, hodowla i rasy.
Polska odmiana. Zwierzęta – kury
Na wstępie kilka słów o drobiu. Zazwyczaj znane są odmiany kur przydomowych, o białych i brązowych piórach. Jednak są też ciekawe, wręcz interesujące odmiany tych ptaków nielotów. One są o niesamowitym wyglądzie, opierzeniu, które występuje w innych miejscach niż u zwykłych kur.
Tego rodzaju rasą są kury Czubatki polskie. One mają na głowie ciekawe upierzenie. W tym, ich szata miesza się w bieli i brązach, wygląda pstro-kacie. I również występuje w wielu barwach. Nie zabraknie również jej dwóch odmian, brodatej oraz bez -brodnej.
Czubatka podobnie, jak zwykłe kury znosi jaja. I znosi je aż do ponad stu sztuk rocznie. Jednak jest to kura ozdobna, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie można zaniechać jej codziennego pożywienia, warunków, w których musi przebywać. I nie może ona przebywać w złych warunkach, zawsze musi mieć czysto i sucho.
Kura ozdobna – Arakuana.
Czasem, jadąc w różne tereny można zobaczyć inne odmiany kur. Raczej jest to rzadkością, jednak kury dekoracyjne są bardzo piękne. One są o nietypowym wyglądzie, mają ładniejszą szatę niż kury hodowlane. Zazwyczaj są zadbane, mają możliwość prezentowania się na obrazach, w kalendarzach i jako pocztówki.
Kura Arakuana ma niesamowity pierzasty, wręcz futerkowy wygląd. Ona jest cała pokryta szatą. Jej kurze łapki są pokryte do samego dołu, zakryte, że jedynie widoczne są pazury. Jej atutem są kolorowe jaja, które wyglądają jak wielkanocne pisanki.
Pochodzenie tej kury wywodzi się z zupełnie innego kontynentu – Ameryka południowa. Wyróżnić można kilku kilowe koguty oraz kury. A i miniatury również pojawiły się na rynku. One są o masie do ponad kilkuset gramów.
Efekty roczne przy znoszeniu jaja to zbliżenie do 200 sztuk. Najbardziej pożądany okaz natury. Dekoracja, która wymaga nieco lepszych warunków niż zwykła kura polska. Choć pochodzi z tropikalnych ziem, to warunki polskiego klimatu nie są dla niej szkodliwe.
Bogaty, bujny wygląd szaty – Braham.
Kura Brahma to oryginalna dekoracja. Jej wygląd bardzo bogaty, opierzenie bujne, falujące od szyi do kurzych stopek. Pokryte one są pierzem w jasnym szarym tonie. Kury te występują w kilku kolorach opierzenia.
Rasa pochodzi z kontynentu azjatyckiego. Użytkowano jej piękno do rozmnażania z innymi rasami. Traktowana w kategorii kur ozdobnych.
Kura ta znosi kolorowe jaja, ich masa wynosi 50 g. Jednak by utrzymać dobrą kondycję należy stosować odpowiednią karmę. Szlifować wygląd szaty by nie został pokryty nieczystościami. Kura ta, jak każde stworzenie potrzebuje ruchu, czystej wody oraz mieszanego pożywienia.