- Izolatory ceramiczne i ceramika techniczna: rewolucja w wysokotemperaturowych zastosowaniach
- Sieczki dla koni – dlaczego warto wprowadzić je do diety Twojego konia?
- Personalizacja opakowań z nadrukiem: Jak wyróżnić swój produkt?
- Odkryj klucz do nauki języków z Matfel.pl - słowniki polsko-norweskie i polsko-czeskie
- Wpływ polityki handlowej na ceny surowców na giełdzie
Dlaczego warto jeść ryby
Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że jedzenie ryb jest zdrowe. Nie wszyscy jednak są przekonani do ich smaku, z tego względu nierzadko ryby pojawiają się na stole jedynie w wigilię. W trosce o swoje zdrowie warto jednak zmienić ten zwyczaj. Według dietetyków rybę powinno się spożywać 2 – 3 razy w tygodniu. Ryby to jedno z najbogatszych źródeł wielonasyconych kwasów omega-3, które bardzo korzystnie wpływają na organizm oraz zwalczają wiele chorób. Związki te zapobiegają występowaniu nadciśnienia, obniżają poziom złego cholesterolu, działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, mają działanie antynowotworowe, poprawiają odporność, hamują rozwój choroby wieńcowej oraz choroby niedokrwiennej serca. Wpływają również pozytywnie na pracę mózgu, wygląd skóry, a także działają antydepresyjnie.
Dieta, kuchnia, zdrowie
Ponadto, ryby są źródłem pełnowartościowego białka. Jest to pożądana właściwość szczególnie przez sportowców. Jednak wartościowa, zbilansowana i jednocześnie niskokaloryczna dieta jest ważna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju każdego człowieka.
Dodatkowo ryby są skarbnicą witamin, takich jak: A, D, E oraz witamin z grupy B. Witamina A odpowiada za utrzymanie prawidłowego widzenia, kondycję skóry, wykazuje również właściwości przeciwutleniające. Witamina D jest odpowiedzialna za prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu, zmniejsza ryzyko powstania chorób układu krążenia, nowotworów czy depresji. Witamina D jest szczególnie zalecana dzieciom do 3 roku życia. Witamina E również jest odpowiedzialna za stan skóry oraz stan naczyń krwionośnych. Ryby również są źródłem składników odżywczych, takich jak: jod, selen i żelazo.
Ryby można przyrządzić w różny sposób. Upiec w piekarniku czy na parze, grillować, wędzić lub zrobić zupę. Najmniej zdrową formą podania jest smażenie na patelni w panierce, ze względu na wysoką wartość kaloryczną. Najzdrowsze są ryby świeże. Jednak dostęp do nich jest ograniczony. Można je zastąpić rybami mrożonymi, pod warunkiem, że były zamrożone w krótkim czasie po złowieniu.
Ze względu na to, że ryby są źródłem wielu cennych składników odżywczych i mineralnych warto na stałe wprowadzić je do codziennej diety. Wprowadzając rybę do jadłospisu warto zwrócić uwagę na sposób podania oraz gatunek ryby. Niezbyt trafnym rozwiązaniem jest smażenia ryba w panierce. Należy również unikać ryb z zanieczyszczonych akwenów oraz hodowanych w złych warunkach takich jak: tilapia, panga czy łosoś hodowlany.