- Izolatory ceramiczne i ceramika techniczna: rewolucja w wysokotemperaturowych zastosowaniach
- Sieczki dla koni – dlaczego warto wprowadzić je do diety Twojego konia?
- Personalizacja opakowań z nadrukiem: Jak wyróżnić swój produkt?
- Odkryj klucz do nauki języków z Matfel.pl - słowniki polsko-norweskie i polsko-czeskie
- Wpływ polityki handlowej na ceny surowców na giełdzie
Akwarium dla gupika – pomoc w aranżacji zbiornika
Gupiki to wciąż jedne z najchętniej wybieranych gatunków rybek akwariowych. Zalety przemawiające za ich wyborem są rozmaite. Gupiki są łatwe w hodowli, tanie i szeroko dostępne – zaopatrzysz się w niej w niemal każdy sklepie akwarystycznym. Ponadto, gupiki są niezwykle atrakcyjne wizualnie – o czym zresztą świadczy ich alternatywna nazwa „pawie oczko”. Jest to też gatunek rybek wyjątkowy – gdyż występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Pod tym względem, gupiki są nazywane polimorficznymi – z uwagi właśnie na ich zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe. Poniżej przedstawiamy szereg praktycznych porad dedykowanych dla osób pragnących zaaranżować akwarium z gupikami. Podpowiadamy jak powinien wyglądać zbiornik, jakie sprzęty warto wybrać oraz jak należy karmić te rybki.
Gupiki pawie oczko – przygotowanie zbiornika
Gupiki to gatunek rybek niedużych rozmiarów, których długość ciała sięga zaledwie 5 cm. Hodowane w odpowiednio przygotowanych zbiornikach mogą dożyć nawet 5 lat, stanowiąc przez ten czas atrakcyjną ozdobę wizualną całego akwarium. Gupiki są także gatunkiem łatwym w rozmnażaniu – jeśli tylko zdecydujesz się na zakup przedstawicieli obu płci, możesz oczekiwać rybiego potomstwa. Warto też podkreślić, że choć gupiki są gatunkiem ryb orientalnych – zamieszkują rejony Amazonii i wybrzeża Afryki – to z łatwością adaptują się do nowych warunków oraz są stosunkowo wytrzymałe.
Osoby pragnące rozpocząć hodowanie gupików powinny sięgnąć po zbiorniki o pojemności 40-60 litrów. Rozmiary takie pomogą zachować odpowiednie warunki biologiczne na stabilnym poziomie. Przede wszystkim – ograniczą niepożądane skoki pH i temperatury środowiska. Zaleca się, by gupiki trzymać w wodzie o twardości na poziomie 10-30 dGH. Optymalna temperatura mieści się w przedziale 26-28 stopni. Warto wspomnieć, że gupiki mogą żyć zarówno w wodzie słodkiej jak i słonej.
Wybór podłoża nie jest tak istotny w przypadku hodowli gupików. Warto natomiast zainwestować w roślinność, którą gupiki bardzo lubią. Odradzamy jednak wybór roślin o listkach igiełkowatych, które gupiki mogłyby nadgryźć. Choć gupiki są stosunkowo wytrzymałymi rybkami, to jednak należy pamiętać o regularnej wymianie wody. Zaleca się, by czynić to co 2 tygodnie lub nawet częściej.
Oprzyrządowanie do hodowli i żywienie gupików
W akwarium z gupikami powinny znaleźć się wszelkie potrzebne i istotne sprzęty. Najważniejsze są oczywiście grzałka, filtr, napowietrzacz oraz lampka do akwarium. Wybór tych sprzętów nie powinien nastręczyć większych problemów, gdyż gupiki nie stawiają konkretnych wymagań. Warto dobierać sprzęt względem wielkości samego zbiornika i jego ogólnych potrzeb.
Żywienie gupików również wygląda dość łatwo. Rybki te należą do gatunków wszystkożernych, a w swoim naturalnych środowisku odżywiają się przede wszystkim szczątkami roślin, alg, larwami owadów i bezkręgowcami. W hodowli domowej, warto stosować zróżnicowane grupy pokarmów – liofilizowane, żywe, mrożone, a także roślinne (szpinak blanszowany, kawałki sałaty). Jeśli planujesz podawać gupikom warzywa i rośliny, koniecznie sięgaj po produkty ekologiczne lub pochodzące z własnych upraw, pozbawione dodatków chemicznych oraz sztucznych nawozów, a pomoże im to zachować zdrowie.